Не тільки "-енко": які закінчення вказують на те, що вашими предками є справжні українці
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 3692
Ваше прізвище швидко видасть корінних українців серед предків
Дослідження історії свого роду є вельми захопливим заняттям, бо дуже цікаво дізнатись, як жили наші предки. У цьому допоможе й сучасне прізвище, яке розповість не лише про зовнішність та рід діяльності прабатька, а й про його територіальне походження.
Деякі закінчення сучасних українських прізвищ вказують, що ви є потомками корінних українців. Про це повідомляє академік Академії наук вищої освіти України Петро Масляк.
Зазвичай українські прізвища асоціюються з закінченням -енко. Наприклад, Бондаренко, Шевченко, Коваленко чи Ткаченко. Це найбільш популярні прізвища в Україні. І справді, закінчення -енко наразі досить поширене. Носії таких прізвищ нині живуть по всій країні.
Важливо розуміти, що у жодному регіоні немає суттєвого переважання прізвищ з цим закінченням. Найбільше їх в Чернігівській області, близько 30%. Проте в інших областях цей показник суттєво нижче.
На другому місці по популярності є закінчення -ук. Наприклад, Марчук, Дмитрук чи Кравчук. Носії прізвищ з таким закінченням проживають в усіх областях. Проте найбільше їх на Волині — до 30%.
Третє по популярності закінчення, притаманне для українських прізвищ, має кілька форм:
- -ський;
- -цький;
- -зький.
Є стереотип, пов’язаний з цими закінченнями. Ніби воно має польське походження. Насправді ж таке закінчення характерне для слов’янських народів, зокрема й українців.
Це закінчення часто використовується для позначення походження першопредка. Наприклад, якщо ваше прізвище Хорольський, Уманський, Ніжинський, Шпольський чи Миргородський, то можете не сумніватись — ваш прабатько корінний українець.
Раніше "Телеграф" писав, які прізвища носять потомки вдалих рибалок та мисливців. Такі прізвиська давали тільки тим, у кого був справжній талант.