Замість туалетного паперу - вода та лопухи: чому в СРСР не було найпростішого та як з цим справлялись люди

Читать на русском
Автор
1794
Українські жнива Новина оновлена 03 березня 2024, 19:41
Українські жнива. Фото Колаж "Телеграф"

Чим користувались українці за часів радянщини

Туалетний папір є важливим гігієнічним товаром, без якого зараз важко уявити життя цивілізованої людини. Однак кілька десятків років тому, коли був Радянський Союз, його громадяни довго не знали про існування такого предмета.

Про причини відсутності "туалетки" розповідають деякі історики, нагадуючи, що Радянський Союз виник на руїнах аграрної країни, де основним предметом експорту була пшениця.

У російській імперії більшість людей жили в селах — скасування кріпосного права, звичайно, збільшило приплив приїжджих в місто, але в процентному співвідношенні селян було все одно більше. Для них туалетний папір був не дуже важливий — в селі люди зрозуміли, що було замість туалетного паперу зручно скористатися водою, листям лопуха або старими газетами.

Аристократи ж купували імпортні дорогі засоби — наприклад, серветки. Навіть якщо сільський житель переїжджав в місто, йому нема чого було змінювати свої звички, а це призводило до відсутності попиту. Немає попиту — немає пропозиції.

Коли почали продавати туалетний папір в СРСР

Враховуючи те, що Радянський Союз почав активну боротьбу з "важкою царською спадщиною", пережив революцію, втрату територій, розвал економіки та багато інших факторів, почалася потужна індустріалізація.

Люди переселялися з бараків у квартири, влаштовувалися на роботу, і бігати за лопухами вже не було можливості. Наприклад, відомо, що до 1937 року туалетний папір вже був — видання "Паперова промисловість" перераховує список гігієнічних засобів, серед яких цей предмет є.

Виглядав він не так, як зараз — не в рулонах, а у вигляді пачки прямокутних листків. Це саме те, що було раніше замість туалетного паперу звичного нам виду, але, де-факто, потрібний засіб гігієни все-таки був.

Однак існує міф, що туалетний папір з'явився в 1969-му — причиною помилки став початок виробництва рулонного туалетного паперу в кінці 70-х. Радикальні люди прибрали з цього факту слово "рулони" і виявилося, що папір з'явився в СРСР пізніше, ніж Гагарін полетів у космос.

Раніше "Телеграф" писав, як торгаші в СРСР псували пиво. Причина вчинку здивує