Токсичні батьки: хто вони такі і як не дати їм зламати своє життя

Читать на русском
Автор
3662
Усвідомте, що ви не винні в тому, що ваші батьки такі (фото створене з допомогою ШІ)
Усвідомте, що ви не винні в тому, що ваші батьки такі (фото створене з допомогою ШІ). Фото Телеграф

Дізнайтеся ознаки, які їх видають

Батьківство — це складний і відповідальний процес. Батьки несуть відповідальність за виховання своїх дітей та забезпечення їхнього благополуччя. Однак не всі батьки роблять це добре. Деякі батьки проявляють токсичну поведінку.

"Така поведінка отруює відносини, завдає дитині біль на емоційному чи фізичному рівні", – розповідає психологиня Світлана Шумська, як інформує life.pravda.

Характеристика

Токсичні батьки часто характеризуються своєю емоційною нестабільністю, егоїстичними потребами та маніпулятивними методами виховання. Вони можуть бути надмірно контролюючими, критичними, недбайливими, агресивними або навіть зловживати фізично чи емоційно.

Типи токсичних батьків

1. Контролюючі батьки

Контролюючі батьки — це ті, хто намагається контролювати все, що робить їхня дитина. Вони можуть встановлювати суворі правила та обмеження, не дозволяти дитині приймати власні рішення та постійно наглядати за нею.

Приклади

 • Контролюючі батьки можуть вимагати, щоб їхня дитина повідомляла їм про все, що вона робить, куди йде і з ким проводить час.
 • Вони можуть забороняти дитині спілкуватися з друзями або займатися хобі, які вони не схвалюють.
 • Контролюючі батьки можуть змушувати дитину вчитися або працювати більше, ніж вона може.

Наслідки

Діти контрольних батьків можуть відчувати себе обмеженими, невільними та нездатними контролювати власне життя. Вони можуть відчувати, що їх не люблять і не приймають такими, якими вони є.

2. Маніпулятивні батьки

Маніпулятивні батьки використовують різні методи, щоб контролювати своїх дітей та отримувати від них те, що хочуть. Вони можуть використовувати емоційну експлуатацію, погрожування або викуп.

Приклади

 • Маніпулятивні батьки можуть звинувачувати дитину в своїх проблемах чи невдачах.
 • Вони можуть використовувати дитину для того, щоб отримати підтримку або увагу інших.
 • Маніпулятивні батьки можуть погрожувати дитині, що вони її покинуть або перестануть любити, якщо вона не буде робити те, що вони хочуть.

Наслідки

Діти маніпулятивних батьків можуть відчувати себе винними, зобов'язаними та заручниками. Вони можуть мати проблеми з довірою до інших і розвитком здорових стосунків.

3. Насильницькі батьки

Насильницькі батьки можуть проявляти фізичну, емоційну чи сексуальну агресію стосовно своїх дітей. Насильницьке поводження з дітьми є незаконним і небезпечним.

Приклади

 • Насильницькі батьки можуть бити, штовхати, душити або іншим чином фізично знущатися над своєю дитиною.
 • Вони можуть кричати, лаятися, принижувати чи знущатися над своєю дитиною емоційно.

Наслідки

Діти, які зазнали насильства з боку батьків, можуть мати серйозні проблеми з психічним і фізичним здоров'ям. Вони можуть страждати від посттравматичного стресового розладу, тривоги, депресії та інших проблем.

4. Батьки-ігнорувальники

Батьки-ігнорувальники не приділяють достатньо уваги та турботи своїм дітям. Вони можуть бути фізично відсутні або емоційно відсторонені від своїх дітей.

Приклади

 • Батьки-ігнорувальники можуть бути постійно зайняті роботою або іншими справами і не мати часу для своїх дітей.
 • Вони можуть бути емоційно холодними і відстороненими від своїх дітей.
 • Батьки-ігнорувальники можуть не звертати уваги на потреби своїх дітей, не хвалити їх за досягнення і не підтримувати їх у важкі часи.

Наслідки

Діти, які зазнали ігнорування з боку батьків, можуть відчувати себе нелюбими, непотрібними та самотніми. Вони можуть мати проблеми з самооцінкою, розвитком стосунків та успіхом у житті.

Що робити, якщо у вас токсичні батьки

Якщо у вас токсичні батьки, важливо пам'ятати, що ви не заслуговуєте на таке ставлення. Ви не повинні терпіти знущання або жорстоке поводження. Є речі, які ви можете зробити, щоб захистити себе та поліпшити своє життя.

 • Визнання проблеми. Перший крок — це визнати, що така проблема існує і вона впливає на ваше життя.
 • Психологічна підтримка. Робота з психотерапевтом може допомогти зрозуміти і обробити ваші переживання.
 • Встановлення меж. Навчіться ставити межі з батьками, щоб захистити своє емоційне благополуччя.
 • Підтримуючі відносини. Будуйте здорові, підтримуючі відносини з друзями чи іншими членами сім'ї.
 • Освітні ресурси. Читання книг, відвідування семінарів чи груп підтримки, присвячених темі токсичних відносин.
 • Самодопомога. Розвиток навичок самопіклування та самоповаги.

Важливо пам'ятати, що ви не самотні. Багато людей пережили токсичне батьківство. За допомогою та підтримкою ви можете подолати наслідки цього досвіду та побудувати здорове та щасливе життя.

Раніше "Телеграф" розповідав, як знову стати близькими з родичами після розбрату на свята. Та про типи людей, від яких краще триматися подалі.