Колоритні прізвища козацької доби: перевірте своє у списку та дізнайтеся про значення

Читать на русском
Автор
2379
Колаж "Телеграф" Новина оновлена 17 квітня 2024, 15:36

Козаки були великими дотепниками та жартівниками

В Україні, якщо порівнювати з іншими країнами, значно більше жартівливих та дотепних прізвищ. Коріння цього явища слід шукати в історії нашого народу. Величезна кількість сучасних українських прізвищ кувалась у горнилі Запорізької Січі. Саме тут уперше виникла потреба офіційної реєстрації великого числа козаків.

За звичаями Січі новоприбулий до війська повинен був прибрати нове прізвисько, під яким його записували до козацьких реєстрів. Під час процедури вибору нового наймення січове товариство мало слушну нагоду повною мірою виявити схильність до жарту й дотепу. "Телеграф" знайшов кілька прикладів добірних козацьких прізвищ, що дійшли до нашого часу і досі поширені в Україні.

  • Палій — козацьке прізвище, що пішло від людини, якій дали відповідне прізвисько. Його міг отримати той, хто через необережність спалив курінь або зимівник. Нині в Україні аж 8897 носіїв цього прізвища. Воно займає 327 місце за поширенням. На сайті порталу "Рідні" можна побачити, що у Реєстрі війська Запорозького 1756 року є згадки аж про 10 козаків з таким прізвищем.
  • Паливода — так назвали б того, хто готує їжу чи розкладає вогонь під казаном із водою.
  • Горбач — хто ходив зігнувшись від природи або за звичкою. Нині в Україні зафіксовано 6744 носії цього прізвища. За поширенням воно займає 481 місце. У Реєстрі війська Запорозького 1649 року згадуються два козаки з таким прізвищем: Яцко Горбач (Браварська сотня, Київський полк) та Васко Горбач (Конотопська сотня, Чернігівський полк).
  • Кашка чи Кашовар — таке прізвисько отримував той, хто, як ви вже здогадалися, готував собі кашу. Однак, є певний нюанс: серед козаків таке ймення давали тим, хто супроти звичаю запорозького не любив мамалиги або тетері — головних страв козацтва. Тож таке, нині доволі безневинне, прізвисько давали, щоб посміятися.
  • Гнида — так жартівливо називали того, хто був блідим, слабким та занадто худим за козацькими мірками. Нині в Україні 909 носіїв цього прізвища. В Реєстрі війська Запорозького 1649 року зафіксовано два козаки з таким прізвищем: Івашко Гнида, (Терлицъкая сотня, Кальницький полк) та Михайло Гнида (Терлицъкая сотня, Кальницький полк). Можливо, вони були родичами, адже служили в одній сотні та полку.
  • Махина — так козаки могли назвати когось дуже малого зросту, знову ж таки, для сміху.
  • Малюта — з цим прізвиськом та сама історія. Його міг отримати здоровий та цибатий козак. Нині в Україні 2575 носіїв цього прізвища.

Якщо хтось, попри спритність, що пасувала бравому козакові, ковзався й падав, того називали Слизьким. Вайлуватого йменували Черепахою, шибайголов – Святими, а ледачих – Добра Воля.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав про 10 українських прізвищ, що схожі на матюки. Матеріал створений виключно з розважальною метою, а не щоб образити когось із носіїв цих прізвищ.