Як українці залицялися до дівчат у 19-20 століттях: правила наших предків

Читать на русском
Автор
2147
Таємниці українських залицянь, про які ви не знали (фото створене з допомогою ШІ)
Таємниці українських залицянь, про які ви не знали (фото створене з допомогою ШІ). Фото Телеграф

Як українські хлопці привертали увагу дівчат у минулому?

Українська традиційна культура багата на звичаї та обряди, пов'язані з проявами почуттів та залицянням між молоддю. Хоча шлюби часто укладалися з розрахунку, певні правила та символіка існували і в любовних стосунках.

Про те, як це було, розповідає кандидатка історичних наук та старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України Леся Горошко-Погорецька, інформує elle.ua.

Обмежене спілкування та перші знаки уваги

Молодь спілкувалася обмежено — лише на вулиці, вечорницях чи ярмарках. Проте навіть у таких умовах хлопці знаходили способи виявити свою симпатію:

  • Допомогти дівчині: запропонувати понести відро, напувати коня.
  • Провести дівчину: після вечорниць, з церкви.
  • Зайти до хати: за дозволом батьків, щоб поговорити з дівчиною.
  • Подарунки: хустинка, сережки, перстень, писанка.

У церкві погляд або коротка розмова вже вважалися ознакою симпатії. Хлопці пропонували дівчатам допомогу, наприклад, з відрами біля криниці, щоб зав'язати розмову. Особливого значення набувало проводжання дівчини після вечорниць. Щоб викликати її з дому, хлопці вдавалися до різних хитрощів. Подарунки — хустинки, сережки чи писанки — також вважалися проявом симпатії.

Традиції та свята

У народних святах теж були свої традиції залицяння. На Купала хлопці вихоплювали з води вінки дівчат. На Великдень відбувалося обливання — хлопець просив дозволу облити обраницю, що віщувало шлюб.

  • Купальські обряди: пускання вінка на воду.
  • Щедрий вечір: маланкування з хати вподобаної дівчини.
  • Великдень: дарування писанок, обливання.

Дівчата також могли виявляти свою прихильність:

  • Невербальні знаки: погляд, посмішка, рум'янець.
  • Пісні: веснянки, гаївки.
  • Подарунки: вишиванка, рушник.

Шлюб: кохання та прагматизм

Шлюби часто укладалися з розрахунку, враховуючи статки та волю батьків. Наречені бачили одне одного вперше під час сватання. Але попри прагматизм, залицяння за традиціями предків мало романтичне забарвлення. Романтичні почуття знаходили своє відображення у фольклорі та традиціях залицяння українців.

Також "Телеграф" писав про пікантні деталі інтимного життя українців в давнину. Окрім цього, вас може зацікавити, як наші предки обирали пару на все життя.