Вершинна гниль на помідорах: що робити, щоб не втратити врожай

Читать на русском
Автор
7124
Телеграф

Вершинна гниль є поширеною проблемою для помідорів, але її легко уникнути

Помідори часто страждають від вершинної гнилі — хвороби, яка може зруйнувати весь врожай. Це одна з найпоширеніших проблем, на рівні з фітофторозом. Тому важливо дотримуватися правил, аби овочі дозріли та тішили око.

Вершинна гниль — це фізіологічна хвороба помідорів, яка виникає через нестачу кальцію в ґрунті або проблеми з його засвоюванням рослинами. Вона проявляється у вигляді темних сухих плям на верхньому полюсі плоду, які потім поширюються на всю м’якоть. Такі помідори стають непридатними для споживання і консервації. Крім того, вершинна гниль створює сприятливе середовище для розвитку грибкових інфекцій, які можуть заражати інші рослини.

Якщо ви помітили ознаки вершинної гнилі на своїх помідорах, не чекайте, але вживайте негайних заходів для запобігання поширення хвороби і збереження врожаю. Ось три дії, які дачник повинен виконати за першої можливості:

Збереження здорових рослин

Перше, що треба зробити — це обстежити всі кущі помідорів і видалити всі уражені плоди і листя. Їх не можна кидати на компостну купу або залишати на городі, а треба спалити або винести подалі від дачної ділянки. Так ви запобіжите розсипанню насіння і самосіву хворих рослин.

Друге, що треба зробити — це полити здорові рослини хлористим кальцієм або розчином кальцієвої селітри з борною кислотою. Це допоможе поповнити запас кальцію в ґрунті і полегшити його засвоювання рослинами. Норма поливу — 7-10 г селітри і 10 г борної кислоти на 10 л води.

Третє, що треба зробити — це обприскувати рослини мікробіологічним препаратом "Фітоспорин" або іншим засобом для профілактики грибкових хвороб. Це підвищить імунітет рослин і захистить їх від інфекцій.

Виправлення умов вирощування

Вершинна гниль на помідорах часто виникає через неправильні умови вирощування, які порушують обмін речовин в рослинах. Тому дуже важливо створити оптимальні умови для розвитку томатів і дотримуватися таких правил:

  • Вибирати для посадки помідорів родючий, пухкий і нейтральний ґрунт, який не має дефіциту кальцію і інших макро- і мікроелементів. Якщо ґрунт бідний або кислий, то його треба покращити, додаючи органічні добрива, кальцієвий компост, доломітову муку або вапно.
  • Забезпечити помідорам регулярний і помірний полив, уникаючи пересихання або перезволоження ґрунту. Найкраще поливати рослини вранці або ввечері, коли сонце не таке яскраве. Норма поливу — 5-10 л води на 1 кв. м городу.
  • Застосовувати раціональне планування та попередників для посадки помідорів. Не садити томати після картоплі, баклажана, перцю або інших рослин соняшникових, які можуть мати спільні хвороби або шкідників. Не садити томати занадто щільно, щоб забезпечити їм достатньо світла і повітря.
  • Застосовувати мульчування ґрунту органічним матеріалом, наприклад, соломою, травою, листям або компостом. Мульча збереже вологу в ґрунті, запобіжить зростанню бур’янів і покращить структуру ґрунту.

Попередження появи вершинної гнилі

Найкращий спосіб боротьби з вершинною гниллю — це запобігти її появі. Для цього слід дотримуватися таких заходів:

  • Вибирати для посадки сорти та гібриди помідорів, які стійкі до вершинної гнилі або менш схильні до неї. Такі сорти мають високий вміст кальцію в плодах і краще засвоюють його з ґрунту. До таких сортів належать, наприклад, "Булат", "Кармен", "Кримський ранній", "Марманда", "Рожевий фламінго" та інші.
  • Використовувати для посадки помідорів якісне насіння, яке пройшло перевірку на наявність хвороб і шкідників. Не садити насіння з уражених плодів або з самосіву. Перед посадкою насіння рекомендується обробити розчином марганцевокислого калію або препаратом "Фундазол" для профілактики грибкових захворювань.
  • Вирощувати розсаду помідорів у хороших умовах, забезпечуючи їй достатньо світла, тепла, вологи і поживних речовин. Не допускати переростання розсади, пересихання або перезволоження ґрунту. Перед висадкою в ґрунт загартувати розсаду, поступово знижуючи температуру і збільшуючи час перебування на свіжому повітрі.
  • При посадці розсади помідорів у ґрунт дотримуватися оптимальної густоти і схеми посадки. Не садити рослини занадто близько один до одного, щоб не створювати конкуренції за світло, вологу і поживні речовини. Рекомендована схема посадки — 50x50 см або 70x40 см.
  • Проводити своєчасне пасинкування і формування кущів помідорів, щоб покращити освітлення і провітрювання рослин. Залишати на кущах не більше трьох-чотирьох стебел, видаляючи всі бокові пагони і низькоросле листя. Також слід обмежити кількість зав’язей на кущах до 10-15 штук, щоб не перевантажити рослини і покращити якість плодів.

І ще одна порада: не забувайте про регулярне підживлення рослин спеціальними добривами, які покращують їх стан і здоров’я. Так ви збережете свої помідори і насолоджуватиметесь їх смаком.

Нагадаємо, що огірки та помідори плодоноситимуть до осені, якщо оприскувати їх правильними засобами. Є натуральні способи, які рослинам дуже потрібні. Також варто не припускатися помилок, які поширені при вирощуванні томатів.