Ваші пращури воювали під прапорами Польщі чи Османської імперії, якщо у вас таке прізвище

Читать на русском
Автор
12226
У польські та турецькі війська українців заносило і волею і неволею
У польські та турецькі війська українців заносило і волею і неволею. Фото Згенеровано ШІ ("Телеграф")

Деякі прізвища нині мають менш як десять носіїв на всю країну

Українські прізвища несуть у собі генетичний код нації. Абсолютна більшість з них були утворені століття тому, і наразі й досі поширені. Деякі прізвиська, що згодом стали повноцінними прізвищами, давали з огляду на певні людські риси зовнішності чи характеру, тоді як інші могли "причепитися" до людини через її походження.

Деякі сучасні українські прізвища виникли через службу наших предків у польському й турецькому військах, куди волею чи неволею попадали окремі українці. Про це у своїй роботі пише мовознавець Юліан Редько.

Прізвище Посполітак генетично, мабуть, пов’язане з польським pospolitym ruszeniem, тобто загальним ополченням. Нині прізвище налічує 262 носії по всій країні. Схожі прізвища: Посполіта, Посполіт, Посполітакі та Посполітаки.

Прізвище Ритаровський однозначно пов'язане з відомими в історії польськими рейтарами — важкоозброєними вершниками, що на відміну від попередників-списоносців вели бій вогнепальною зброєю. Нині в Україні всього носії цього прізвища, що робить його одним з найбільш унікальних для нашої країни. При цьому, прізвища часто зустрічається серед Шляхти Речі Посполитої.

Турецькі за походженням прізвища Чавс і Чаус означали службу посильного або султанського служку. Нині в Україні 80 носіїв першого та 1876 другого.

Від назви "яничар" виникло прізвище Янчаренко та Янчар. Щоправда, і перше і друге, дуже і дуже малорозповсюджені нині. Так, носіїв прізвища Янчаренко всього 26, а Янчар — 121. Є також схоже на попередні два прізвища — Янчарук. Налічує 87 носіїв у сучасній Україні.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав про українські прізвища, які отримували тільки добряки: перевірте у списку своє.