Ваші пращури були митцями, якщо прізвище звучить так: перевірте своє у списку

Читать на русском
Автор
13669
Українці здавна мали хист до мистецтва
Українці здавна мали хист до мистецтва. Фото Створений нейромережею

Такі прізвища часто зустрічаються і зараз

Українські прізвища можуть багато розповісти про ваших предків. Деякі з них вказують на те, що вони займалися мистецтвом.

Мовознавець Юрій Редько у дослідженні "Сучасні українські прізвища" пише, що мистецькі коріння мали прізвища Маляр з похідними Маляренко і Малярик. Схоже походження мають прізвища Богомаз з похідним Богомазюк.

Вроджену співучість відображало прізвище Співак. З організацією хору (теж, очевидно, церковного) пов'язане виникнення прізвища Регент і похідного Регенчук.

Багато прізвищ вказують на те, що їхні перші носії були музикантами. Загальна назва Музика записана як прізвище у восьми областях. Від цієї назви утворилося зменшене Музичка і патронімічні Музиченко, Музичук. З прізвиськ музикантів виникли прізвища Дармограй і Лихограй.

Є прізвища, які походить від назви інструмента, на якому ньому грав музика:

  • Скрипник, Скрипець, Скрипка з похідними: Скрипчук; Скрипнюк, Скрип'юк, Скрипичайко, Скрипниченко;
  • Цимбаліст, Цимбаліста, Цимбалістий. Проте достеменно не відомо, що такі прізвища, як Цимбал, Цинбал з похідними Цимбалюк, Цимбалко, теж походять від назви музиканта, адже слово "цимбал" вживається і в переносному значенні;
  • Басістий, Баса, Басенко, Басюк. Ці прізвища виникли у зв'язку з тим, що його носії грали на контрабасі;
  • Дудар, Дудник і Дудаш, Дуда утворені від назви музиканта, що грав на дуді. Так само пояснюється виникнення зменшеного Дудка та утвореного від нього Дудко та одержаного по матері — Дудишин;
  • Сопівник — прізвище, утворене (з діалектною вимовою) від назви "сопільник", звідси патронімічне Сопільняк. Від слова "сопілка" походить, певно, і прізвище Софілканич на Закарпатті;
  • Бандура з похідним Бандуренко. Це прізвище могло виникнути як назва того, хто грав на бандурі, хоч тут, як і до слова "цимбал", можливі й інші пояснення.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав про українські прізвища, що несуть у собі "церковний слід". За ними можна впевнено сказати, що ваші пращури були якимось чином пов’язані з церквою або навіть були священиками.