Ваші предки були повстанцями, якщо їхнє прізвище звучить так: перевірте своє

Читать на русском
Автор
47443
Ваші предки були повстанцями, якщо їхнє прізвище звучить так: перевірте своє Новина оновлена 04 грудня 2023, 19:43

Деякі з цих прізвищ збереглися досі

Українські прізвища можуть багато розповісти про своїх носіїв. Наприклад, навіть про вид діяльності їхніх предків.

"Телеграф", ґрунтуючись на роботі "Сучасні українські прізвища" мовознавця Юрія Редько, розповідає про українські родові імена, які давали людям, які боролися за свободу України у різний час. Якщо ваше прізвище звучить так, то, можливо, ваші предки були саме цими людьми.

Боротьба українського народу проти національного поневолення та соціального шляхетського гніту, яка не вщухала і після великого всенародного руху під керівництвом Богдана Хмельницького і велася впродовж усього XVIII ст., залишила помітний слід в українській антропонімії.

Повстанці проти панського пригнічення називалися на Київщині та Брацлавщині гайдамаками, на Поділлі дейнеками, або левенцями, у Карпатах вони були відомі під назвою опришків.

Прізвище Гайдамака записано у Запорізькій та Хмельницькій обл., його варіант – Гайдамаха – у Тернопільській. Записано також патронімічне Гайдамачук.

Нащадки дейнеків живуть у кількох областях: Дейнека (Лв, Рв) і Дейнега (Вл, Кр). Існують також прізвища Левенець (Кр, Лв, Пл) та Опришко (Лв, Пл).

У Хмельницькій обл. записано прізвище Ватажко, що утворилося від назви керівника народного руху.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, які прізвища отримували українці, які вважалися гарними у різний час.