"Плаксій", "Олух", "Оболдуй": як і чому в Україні з’явилися образливі прізвища
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Напевно, кожен знає хоч одного українця з образливим прізвищем, — пояснюємо, як з’явилися такі прізвища
Українські прізвища мають багату історію та пояснюють деякі аспекти української культури. Наприклад, деякі українські прізвища в давнину давали багатіям. Однак, напевно, кожен із вас хоч раз зустрічав людину з негарним і відверто відлякуючим прізвищем, — звідки ж вони взялися в Україні?
Українська філософ, етнолог та релігієзнавець Галина Лозко у своїй книзі "Рідні імена. Слов’янський іменослов" пояснює, що є дві причини, чому українці могли колись отримати образливі прізвища.
Перша причина — деякі вірили, що негарні прізвища можуть виконувати роль оберегу, захищати від ударів долі та відлякувати неприємності. Деякі навіть добровільно самі могли міняти прізвища на Некрас, Крив, Блуд, Безобраз, Гніваш тощо.
Друга причина полягає в тому, що в давнину дітям могли давати негативне ім’я або прізвисько на кшталт Упир, Оболдуй, Олух, Дитята, Плаксій, Неждан тощо. При досягненні людиною повноліття його змінювали на доросле, гідне ім’я відповідно до того, як він себе проявив. Так могли давати імена Ратибор, Вогневід, Святослав, Миролюб та інші. Але якщо людина ні в чому себе не проявила, її дитяче образливе прізвисько могло залишитися з нею на все життя.
Нагадаємо, раніше "Телеграф" розповідав, яке походження мають прізвища Аметов, Пінчук, Порошенко та Герега, — прізвища, які носять найбагатші люди України.