Україні загрожують 40-градусні морози: відомий синоптик розповів, коли до нас увірвуться холоди

Читать на русском
Автор
108960
pexels.com

Місцями може випасти понад дві місячні норми опадів, каже Ігор Кібальчич

В Україні січень вважається найхолоднішим зимовим місяцем, коли можливі морози нижчі від -20°С, а в окремі роки (наприклад, у 1936 р.) температура опускалася місцями до -30…-35°С. Однак у нинішньому сторіччі все частіше спостерігаються теплі січні з дефіцитом снігу на тлі загального потепління клімату.

За інформацією різних прогностичних центрів, січень 2024 року в Україні продовжить усталену тенденцію потепління. Про це у коментарі "Телеграфу" розповів відомий синоптик, кандидат географічних наук Ігор Кібальчич.

За його словами, очікується, що в першій декаді місяця над Європою та північною частиною Атлантичного океану продовжиться активне західне перенесення повітряних мас, внаслідок якого тепле та вологе повітря з Атлантики надходитиме далеко на схід Європи.

Діаметрально протилежна ситуація складеться на крайній півночі Європи та над Скандинавським півостровом. Тут сконцентрується холодне арктичне повітря, яке протягом тривалого часу буде затиснуте в одному місці. Тому в країнах Скандинавії перша половина січня буде аномально холодною з морозами місцями до -37...-41°С.

Приблизно після 7–8 січня і на початку другої декади очікується часткове поширення холоду, що накопичився, у південніші широти, у бік Центральної та Східної Європи. Отже, і в Україні також відбудеться помітне похолодання, яке стане більш відчутним у північних та північно-східних областях.

Попередньо, у період з 9 по 12 січня вночі на півночі Лівобережжя України морози можуть зміцніти до -16...-21°С. Проте, похолодання буде короткочасним і триватиме менш як тиждень. Вже з 13—14 січня температурне тло різко підвищиться до позитивних значень у всій країні.

Остання декада січня очікується аномально теплою та з великою кількістю опадів переважно у вигляді дощу та мокрого снігу, а також туманами та вітрами із західного напрямку.

Як бачимо, січень загалом очікується теплим не лише в нашій країні, а й на більшій частині Європи. Винятком буде Скандинавський півострів і країни Балтії, де внаслідок тривалих морозів, середньомісячна температура виявиться значно нижчою за норму. Кількість опадів очікується в середньому вище за норму, місцями може випасти понад дві місячні норми.

Середня температура січня в Україні очікувано перевищить норму на 1–3°С, у південних та східних областях відхилення сягне +3…+5°С. Короткочасне похолодання наприкінці першої декади місяця не вплине на середню місячну температуру.

Кількість опадів буде достатньою, в окремих областях може випасти понад дві місячні норми. Сніговий покрив очікується нестійким із плямистим розподілом територією. Лише у Карпатах снігу буде достатньо. Часом спостерігатимуться тумани та ожеледиця на дорогах.

Карта погоди
На карті показано прогноз відхилення температури повітря від норми в Європі на січень 2024 року